Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy

Towarzystwo Polsko-Brazylijskie korzysta z gościny w L Liceum Ogólnokształcącym im. Rui Barbosy. W roku 2008 liceum obchodziło 100-lecie swego istnienia. Historia liceum sięga roku 1908, gdy Helena Rzeszotarska założyła czteroklasową szkolę œrednią przy ul. Nowostalowej 6. W 1915 r. szkoła przeniosła się na ul. Konopackiej 4. Pierwsze absolwentki tego gimnazjum zdały maturę w 1927 r.

Po 1945 r. placówka istniała jako Prywatna Żeńska Szkoła Powszechna, Gimnazjum i Liceum. Upaństwowiona w 1949 r. otrzymała nazwę Państwowej Ogólnokształcącej Żeńskiej Szkoły stopnia podstawowego i licealnego nr 17. Za swe zasługi H. Rzeszotarska w roku 1958 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1958 r. szkołę przeniesiono do budynku przy ul. Burdzińskiego 4 i nadano jej nazwę L Liceum Ogólnokształcącego. Dyrektorem została Alodia Łoniewska. Od 1 IX 1959 r. patronem szkoły jest Rui Barbosa, brazylijski polityk i gorący orędownik przywrócenia Polsce niepodległoœci. W tym samym roku liceum nawiązuje kontakty ze szkolą „Polonia” w Rio de Janeiro. W 1967 r. Liceum im. Rui Barbosy połączono z XIII LO dla Pracujących, tworząc Zespól Szkół Ogólnokształcących nr 3.

W 1985 r. dyrektorem szkoły został Andrzej Dubielak. W tym samym roku zostało odsłonięte popiersie Rui Barbosy, patrona szkoły. Dyrektor A. Dubielak podjął wielkie zadanie przebudowy liceum, aby dostosować je do potrzeb młodzieży niepełnosprawnej. L Liceum Ogólnokształcące im. Rui Barbosy stało się najnowocześniejszą szkolą w Warszawie.

W 1997 r. dyrektorem zostaje Wiesław Włodarski (absolwent tego liceum). Kontynuuje dzieło poprzednika. On i jego zastępczyni Grażyna Arażny biorą udział w licznych konferencjach poświęconych nauczaniu integracyjnemu. Praktyki odbywają tu studenci Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej oraz uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej przy MENiS. W roku 2002 placówka otrzymuje zaszczytny tytuł „Lidera Integracji.

W ostatnich latach szkoła zintensyfikowała kontakty z ambasadą Brazylii w Warszawie. Od 2000 r. szkoła organizuje corocznie konkurs wiedzy o Brazylii, prowadzona jest nauka języka portugalskiego. Wizyty w szkole stają się punktem programu odwiedzających Polskę delegacji brazylijskich parlamentarzystów i innych osobistości, w tym działaczy Polonii, a także polskich osobistości i polityków utrzymujących kontakty z Brazylią. W marcu 2002 r. w związku z wizytą prezydenta Brazylii Fernando Henrique Cardoso w Warszawie dyrektor Wiesław Włodarski został odznaczony Narodowym Orderem Krzyża Południa w dowód uznania dla zasług szkoły w szerzeniu kultury brazylijskiej. W roku 2007, dyrektor Wiesław Włodarski zdobył tytuł „NAUCZYCIELA ROKU 2007” w ogólnopolskim konkursie na najlepszego nauczyciela organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i „Głos Nauczycielski”- organ Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W szkole prowadzona jest nauka języka portugalskiego , nauczycielką jest Grażyna Misiorowska. Od kilku lat organizowane są coroczne konkursy wiedzy o Brazylii z udziałem uczniów tej szkoły oraz szeregu liceów ogólnokształcących ze stolicy i innych miast Organizatorami konkursów są wspomniana wyżej nauczycielka języka portugalskiego Grażyna Misiorowska oraz nauczycielka matematyki Anita Witek. Nagrody dla zwycięzców są fundowane przez Ambasadę Brazylii.

Szkoła prowadzi międzynarodową wymianę młodzieży, kilku uczniów z polonijnych rodzin z Brazylii przebywało w Warszawie, a kilku uczniów liceum przebywało w Brazylii. Liceum, prowadzi wymianę młodzieży z niemieckimi szkołami w Hoxter i Sulz am Neckar i zapoczątkowało takie kontakty z włoskimi szkołami w Trento, Rimini i Rzymie. Szkoła jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy i audiowizualny. Dysponuje wieloma pracowniami, laboratorium językowym oraz siłownią. Działa tu Grupa Wsparcia Woluntariuszy Osób Niepełnosprawnych i internetowy program dotyczący œrodowiska naturalnego „Science Across Europe.

W dniach 6-7 czerwca 2008 r. ,L Liceum Ogólnokształcące im. Rui Barbosy , jako kontynuator dawnych szkół Heleny Rzeszotarskiej, założonych w 1908 r., obchodziło 100-lecie istnienia. W uroczystoœciach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, prezydenta Warszawy, kuratorium, władz miejscowych oraz licznie zgromadzeni absolwenci i uczniowie. Uczestniczył także ambasador Brazylii Marcelo Jardim, przedstawiciel ambasady Portugalii oraz członkowie Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego. Z okazji tej rocznicy szkoła wydała piękną monografię pt.”Między dawnymi a młodszymi laty”prezentującą historię i działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Przewodniczący uroczystościom dyrektor szkoły Wiesław Włodarski wręczył dyplomy licznym nauczycielom ,m.in. Certyfikat Honorowego „Przyjaciela Szkoły” ambasadorowi Brazylii Marcelo Jardim oraz prezesowi i wiceprezesowi Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego „ za godne podejmowanie wyjątkowo zacnych działań, służących rozwijaniu talentów i pasji młodzieży; za wspieranie inicjatyw, promujących dobre imie szkoły”.

„Science Across Europe”

Data dodania: 2022-06-16 16:22:51