!!! UWAGA !!! NA STRONIE OPUBLIKOWANY ZOSTAŁ NOWY PLAN LEKCJI NA II SEMESTR !!!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Patron

Patron

Mając zaledwie 20 lat został trybunem, stanął w szeregu walczących o sprawy wielkie i szlachetne. Swym entuzjazmem porywał tłumy. Głównym celem Ruy Barbossy było zniesienie niewolnictwa i obalenie monarchii. Po latach wytężonej pracy został redaktorem naczelnym dziennika "Diaro do Noticios". Pracował również jako adwokat, przygotowując projekty reform. W dniu 13.05.1888r. regentka Izabela ogłosiła całkowite zniesienie niewolnictwa, a w roku następnym 15.11.1889, została proklamowana republika. Ruy Barbosa został ministrem finansów i jednocześnie redaktorem tekstu konstytucji, która obowiązywała do roku 1930.

 

Początki republiki nie były łatwe, wywiązywały się trudności gospodarcze i bratobójcze walki o władzę. Ruy Barbosa, który zawsze występował w obronie praworządności, groziło aresztowani. W porę ostrzeżony przez przyjaciół, wyjechał do Europy, do Londynu. Pracował tam jako adwokat, współpracując jednocześnie z pismem "Zornal de Comercio" w Rio de Janeiro. Jego artykuły przyjmowane były z największą uwagą przez Brazylijczyków. Po zmianach w rządzie, Ruy Barbosa powrócił do kraju. W rodzinnym mieście, Rioń wybrany na senatora. W związku z nowym stanowiskiem wygłaszał liczne i gwałtowne mowy, których celem była obrona praworządności i sprawiedliwości. Ruy Barbosa został również przewodniczącym komisji senatu, mającej ustalić projekt kodeksu cywilnego. Pracował ponadto w komisji ustalającej granice z Boliwią. Został wreszcie wybrany na przewodniczącego delegacji brazylijskiej na konferencje pokojową w Hadze.

 

W r. 1908 został członkiem siedmioosobowej komisji, której celem było utworzenie stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej. Na wniosek Ruy Barbossy uznano zasadę równości państw wielkich i małych w debatach nad pokojowym rozwiązaniem konfliktów międzynarodowych. Dzięki jego wystąpieniu na forum międzynarodowym w Hadze Ameryka Południowa została przyjęta na równorzędnego partnera w konferencjach między narodowych. Powracającego z Hagi Ruy Barbossę Brazylia wita z dumą i wdzięcznością.

 

W roku 1910 Ruy Barbosa kandydował na prezydenta Republiki z ramienia demokratów, lecz utrącono go w wyborach. Przeciwnicy, obawiając się jego potęgowali wysiłki, by nie doszedł do władzy. Do Niemców, którzy podczas pierwszej wojny światowej głosili apoteozę wojny totalnej. Ruy Barbosa, który był zawsze sprzymierzeńcem wolności i sprawiedliwości, nie pozostaje obojętny. Podejmuje walkę, gdy tylko nadarza się odpowiednia chwila. W 1918r. Argentyna obchodziła setną rocznice niepodległości i Ruy Barbosa reprezentował Brazylię na uroczystościach w Buenos Aires, podczas których otrzymał tytuł honorowego członka Wydziału Prawa i Nauk Społecznych.

 

Korzystając z trybuny, Ruy Barbosa wygłosił mowę nie tylko najważniejszą w swym życiu, ale i najbardziej brzemienną w skutkach dla obu Ameryk oraz całej ludzkości. "Nikt nie może pozostać neutralnym, gdy zbrodnia zagraża sprawiedliwości"- oto myśl przewodnia tego przemówienia- "nie może istnieć neutralność między tymi, którzy niszczą sprawiedliwość i tymi, którzy ją zachowują".

 

Wezwanie Ruy Barbossy wstrząsnęło sumieniem świata. Prezydent Argentyny podziękował Brazylii, że Ruy Barbosa uczynił jej zaszczyt wybierając Buenos Aires na miejsce proklamowania najbardziej wzniosłych idei powstałych w tych tragicznych latach. Przystąpienie Stanów Zjednoczonych w dniu 6.04.1917r. do wojny uważa się za bezpośredni skutek tej słynnej mowy.

 

W roku 1918 Brazylii uczcił 50-lecie działalności publicznej Ruy Barbossy, dekorując go na najwyższym odznaczeniem państwowym. Paul Claudel odznaczył go w imieniu Francji Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej. Ruy Barbosa uznał prawo narodu polskiego do własnego niezawisłego państwa. Ruy Barbosa w wieku siedemdziesięciu lat usunął się w cisze swojego domu. Raz jeszcze kandydował na stanowisko prezydenta, jednak tym razem nie osiągnął celu. Ostatniej mowy do młodych pracowników na uniwersytecie w Sao Paolo nie miał już siły sam wygłaszać.

Data dodania: 2022-06-16 15:21:18
Data edycji: 2022-11-27 20:18:50
Ilość wyświetleń: 2056

Konkursy

Zgłoś się do konkursu!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej